Ban Ki-moon: 'Putin garanti verdi'

BM Genel Sekreteri Ban, New York’ta BM Güvenlik Konseyinde yapılan toplantı sonrası Moskova ve Kiev’deki temaslarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ban Ki-moon: 'Putin garanti verdi'

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Moskova temasları sırasında Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaptığı görüşmede, Rus liderin kendisine, Ukrayna’ya yönelik herhangi askeri bir harekat planı olmadığı konusunda garanti verdiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban, New York’ta BM Güvenlik Konseyinde yapılan toplantı sonrası Moskova ve Kiev’deki temaslarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna’nın içinde başlayan krizin Ukrayna’yı aşan bir kriz haline geldiğini söyleyen Ban, “Başından beri benim hedefim barışçıl ve diplomatik bir çözüm bulunmasıydı. Rus ve Ukraynalı liderlere krizin şiddetini azaltmaları, aceleci davranışlardan kaçınmaları ve bütün sorunların çözümü için direk ve yapıcı diyaloga girmeleri teşvikinde bulundum. Durumun son derece hassas olduğu bir zamanda küçük kıvılcımlar bile istenmeyen sonuçlara gidecek daha büyük ateşleri çıkarabilir” diye konuştu.

"ENDİŞELİYİM"

Konu üzerinde uluslararası toplumda meydana gelen bölünmelerin, toplumun önemli meseleleri, çatışmaları ve insani boyuttaki acil konuları ele alma becerisine zarar vermesinden endişe duyduğunu dile getiren Ban, “Güvenlik Konseyi üyelerinden de bir an önce bu meseleyi ele almalarını istedim çünkü önümüzde bin yıl kalkınma hedefleri, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği gibi ilgilenmemiz gereken uzun vadeli daha pek çok mesele var. Bu önemli meselelere, Ukrayna, Suriye ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi bölgesel sorunlar sebebiyle dünya liderleri tarafından şu an gereken dikkatin verilmemesinden dolayı endişeliyim” dedi.

DİYALOG ÇAĞRISI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, kendisine yöneltilen bir soru üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı görüşmede, Rus liderin kendisine herhangi askeri bir harekat planı olmadığı konusunda garanti verdiğini ifade ederek, “Putin ayrıca, bazı radikal unsurlar, sınırdaki hareketlilikler sebebiyle duyduğu endişeyi de dile getirdi. Her iki tarafı da durumu yatıştırmaları ve direkt diyaloga girmeleri yönünde teşvik etmeye çalışıyorum. Ukraynalı yetkililere Ruslara da endişe kaynağı olabilecek yurt içi sorunlarını çözmeleri çağrısında bulundum. Müşterek çalışmalar içinde bulunduğumuz zaman diliminde çok büyük önem taşıyor. Ancak Putin bana herhangi askeri bir harekat planı olmadığının garantisini verdi” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96