banner78

Bakan Sarı'dan Silopi açıklaması: 'Destek verilecek'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Silopi konusunda, "Az hasarlı binalar için vatandaşlarımıza onarım desteği sağlayacağız. Ciddi hasarı bulunan, yıkılma aşamasına gelmiş yapılar için Kentsel dönüşüm kapsamına alınacak" dedi.

Bakan Sarı'dan Silopi açıklaması: 'Destek verilecek'
 Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda 2016 Bütçe Kanun Tasarısı ve 2014 Kesin Hesap Tasarısı görüşülüyor. Genel Kurul sekizinci turunda Dışişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı ve Üniversitelerin bütçeleri görüşüldü.

Sarı, kentsel dönüşüm faaliyetlerinden bahsederek, 6306 sayılı kanun çerçevesinde 3.5 yıllık uygulama süresini geride bıraktıklarını kaydetti. Sarı, "Bu kapsamda 47 farklı ilimizde 178 alan riskli ilan edilmiştir. Söz konusu alanlarda ilgili belediyeler ve TOKİ Başkanlığı ile protokoller yapılmıştır. Ayrıca riskli binaların tespiti için yapılacak işlemler hususunda Valilik ve Belediyeler görev verilmiştir. Riskli yapı kapsamında 300 binden fazla bağımsız bölümün riskli yapı tespiti gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte sağlıklı ve güvenli yaşam çevreleri teşkil etmek üzere rezerv yapı alanları çalışmalar devam etmekte olup, 52 rezerv yapı alan belirlenmiştir" ifadelerini kullandı.

72 kentsel dönüşüm alanının Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildiğini söyleyen Sarı, Kentsel dönüşüm uygulamalarında bugüne kadar 2 milyara yakın mali kaynak kullanılmıştır. Ülkemizde terörden mağdur olan vatandaşlarımızın bu mağduriyetlerinin giderilmesi çalışmalarımızı başlattık. Terörden temizlenen ilçelerde vatandaşlarımızın yaralarını hızla sarmak, onlara devletin şefkat elini uzatmak için var gücümüzle hizmetlerimizi götüreceğiz" şeklinde konuştu.

Silopi'de yürütecekleri çalışmalar hakkında bilgi veren Sarı, Silopi'de zarar tespit çalışmalarının tamamlandığını kaydetti. Sarı, "Altyapı ve konutlarıyla yenilenmiş Silopi için bugün itibariyle imar çalışmalarını başlattık. Az hasarlı binalar için vatandaşlarımıza onarım desteği sağlayacağız. Ciddi hasarı bulunan, yıkılma aşamasına gelmiş yapılar için Kentsel dönüşüm kapsamına alınacak. Ayrıca hasarlı iki caminin onarımı gerçekleştirilecek. Silopili vatandaşlarımızın geçtiğimiz haftalarda açılışını yaptığımız irtibat bürosu aracılığıyla tüm sorularının cevaplarını alabilecekler. Yeşil alanı, parkı, okulu, dini tesisi, spor alanları, tiyatrosu, kültür merkezi sosyal alanda her türlü hizmete cevap verecek alanlarla bir planlama gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımıza daha nitelikli, nicelikli binalar inşa edeceğiz" dedi


Sur için Koruma İmar Planı çerçevesinde çalışma yapacaklarını kaydeden Sarı, yörenin mimari dokusunun harekete geçirileceğini söyledi. Sur için TOKi veya toplu konutlaşmadan olmayacağını belirten Sarı, Sur için yüksek katlı binaların yapılmayacağını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2016, 21:21

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner82

banner83