Alman kanalına protesto

Alman televizyon kanalı ARD’nin İstanbul stüdyoları, Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında karalama kampanyası yürüttüğü gerekçesi ile protestolara hedef oldu.

Alman kanalına protesto
 Kanalın Türkiye bürosunda görevli muhabiri Reinhurd Baumgarten’ın yalan haberlerle Türkiye üzerine karalama kampanyası yürüttüğünü savunan 100 kişilik bir grup protestocu, akşam saatlerinde ARD’nin İstanbul Beşiktaş’ta yer alan stüdyolarının önüne gelerek tepkilerini dile getirdi. Kendilerini “Beykozlu Gençler” olarak tanımlayan grup, ellerinde Almanca ve Türkçe “Yalancı ARD”, “Erdoğan’ı seviyoruz”, “Başbakanı ve Türkiye’yi seviyoruz” ve “Sağlam irade” yazılı pankart ve dövizler açarak, sık sık Başbakan Erdoğan lehine “Dik dur eğilme, bu millet seninle” sloganları attı.

Yaklaşık 1 saat süren eylemde grup adına açıklama yapan Furkan Köse, Türkiye’nin içeriden ve dışarıdan yapılan saldırılarla tarihi günlerden geçtiğini belirterek, “Bir yandan içeride seçilmiş ve meşru hükümete illegal yollarla vurulmaya çalışılan darbe, bir yandan ise bu darbe marifetiyle uluslararası camia üzerinden Türkiye’yi karalama ve olumsuz gösterme çabaları. Uydurulmuş ses kayıtlarıyla milletin namusuna göz diken, haysiyet ve karakter cellatlığı yapanlar, öte yandan yurtdışındaki ağababalarına şirin gözükebilmek için kendi ülkelerini, vatanlarını, milletini, devletini adeta peşkeş çekercesine yurtdışına yalan haber servis ediyorlar. Fakat bununla da yetinmiyorlar. Habercilik kisvesi altında Türkiye’yi mesken edinen yabancı gazeteciler de, kendi ülkelerine Türkiye ile ilgili yalan-dolan, iftira ve karalama haberleri gönderip yayınlıyorlar. Bu millet istiklal mücadeleleri gördü. Kuşkusuz bugün bir yenisini, değişik bir tarzda yine yaşıyoruz. Bizler ülke sevdalısı, demokrasi aşığı Beykozlu gençler olarak 12 senedir ülkesini ve milletini savunan, devletinin onur ve gurur bayrağını yükseklerde dalgalandıran bir Başbakanın arkasında yürümekten her zaman şeref duyduk. Son zamanlarda Türkiye’nin bu dik duruşunu hazmedemeyenler, uluslar arası sistemde Türkiye’nin yükselişini çekemeyenler özellikle yurtdışında ülkemizin imajını zedelemek için ellerindeki her türlü malzemeyi kullanmaktadırlar. Daha önce Türkiye’deki olumlu birçok gelişmeyi pas geçen bu sözde muhabirler, ülkemizde yaşanan gelişmeleri kendi ülkelerine adeta Türkiye’nin imajını zedelemek istercesine iştahla manipüle ederek servis etmektedirler” dedi.

ARD yayınlarını ve bu kurumun Türkiye bürosunda çalışan Reinhurd Baumgarten’ı kınadıklarını belirten Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin, belki de cumhuriyet tarihimizin en kritik dış politika meselesi haline gelen ‘Suriye’ meselesinde devletin mahremine girip bunu yayınlayanları bu millet deşifre etti. Bu casusluk elbette cezasız kalmayacaktır. Öte yandan bu mahrem konuşmaları da Türkiye’yi karalamak için bir fırsat olarak görenleri kınıyoruz. Türkiye’nin Suriye meselesinde gösterdiği insani tavrı bir kez olsun haber yapmayıp, illegal yollardan elde edilmiş içeriği tahrif edilmiş bir ses kaydı üzerinden Türkiye’nin Suriye politikasını eleştirenleri kınıyoruz.”

Furkan Köse, Baumgarten’ın Türkiye ile alakalı ülkesine yalan haber servis etmemesini ve bu tür asılsız haberlerden ve Türkiye’yi karalamaktan vazgeçmesini istedi.

ARD, geçtiğimiz yıl Almanya genelinde yayınlanan “Tatort” adlı polisiye dizisinin 83. bölümünde Türkiye’deki Alevi bir babanın öz kızına tecavüz etmesini konu etmiş ve Avrupa çapında büyük tepki toplamıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner82