112 Acil ekipleri karda tatbikat yaptı

Muş’ta etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü'ne bağlı 112 ekipleri 1 metre kar kalınlığının olduğu kayak merkezinde tatbikat yaptı.

112 Acil ekipleri karda tatbikat yaptı
banner98
Muş’ta etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü'ne bağlı 112 ekipleri 1 metre kar kalınlığının olduğu kayak merkezinde tatbikat yaptı. Özelikle tipi nedeniyle yolu ulaşıma kapalı olan köylerde hastaya ulaşmada güçlük çeken 112 ekipleri, şimdiden kolları sıvadı. Kentte 10 tane 112 istasyonu ile hizmet verdiklerini belirten Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Hikmet Güvercin, yapılan tatbikatlarla vakaya en kısa sürede müdahale etmek ve hizmet kalitesini yükseltmek istediklerini söyledi.

Özelikle tipi nedeniyle köy yollarının tamamen kapandığı bölgelerde paletli ambulansla müdahale ettiklerini kaydeden Güvercin, şunları söyledi: “Acil sağlık hizmetlerinin daha etkin verimli ve kaliteli bir şekilde sunulabilmesi için ilimizde şuan mevcut 10 tane 112 istasyonu ile hizmet vermekteyiz. Bu istasyonlarımızda paletli ambulansımız, 5 pajero paletli ambulansımız, 2 ayrı scam paletli ambulanslarımız mevcut. Bu paletli ambulanslarımızla ulaşılamayan köylere ulaşıp oradaki acil vakalarımız acil hastalarımız olduğu zaman bunları en yakın sağlık kuruluşuna naklini sağlamaktayız. Bunun haricinde eğer ulaşımda sıkıntı yaşadığımız durumlarda bizim yürüyerek ya da farklı tekniklerle hastalara ulaşılması için ulusal medikal kurtarma ekiplerimiz var. Bu ulusal medikal kurtarma ekiplerimizde çığda arama kurtarma eğitimi ve medikal anlamda da hastaya müdahale konusunda da eğitimlerini almış durumda. Bu gün burada acil sağlık hizmetlerinin bir nevi kapasitesini görmek için personellere bu bilinci yaşatmak için küçük çaplı bir tatbikat yaptık. Umarım bu yoğun kurtarmalar sadece tatbikatlarla kalır ve gerçek anlamda bu tür zorluklar ve sıkıntılar yaşanmaz.”

Kayak merkezinde yapılan tatbikatın personeller açısından da çok önemli olduğunu vurgulayan Güvercin, “2012 yılında paletli ambulanslarla toplam taşıdığımız hasta sayısı ortalama 400 civarında. Bu sene yoğun kar yağışı mevcut. Umarım bu sene daha az olur.” diye konuştu.

"ÇAĞRI MERKEZİNİN GEREKSİZ ARAMALARLA BAŞI DERTTE"
Bir yandan 112 ekipleri tatbikat yaparken bir yandan da çağrı merkezinde ekipler yönlendiriliyor. Günde 2 bin 500’e yakın çağrı aldıklarını ifade eden İl Ambulans Başhekimliği Çağrı Karşılama Merkezi Dr. Önder Durmaz, gelen çağrıların yüzde 80’inin asılsız olduğunu söyledi. Ambulansların doğru vakalara yönlendirilmesi için asılsız çağrıların yapılmaması uyarısında bulunan Dr. Durmaz, “24 saatte aldığımız toplam çağrı sayısı 2 bin 500 ile 3 bin arasındadır. Bugün itibariyle aldığımız toplam çağrı Bin 500 civarında toplam vaka. Bulardan 23 tanesi vaka geri kalan vakaların neredeyse yüzde 80'i asılsız yani sapık diye tarif ettiğimiz çağrılardır. Her şeye rağmen bu çağrıları da değerlendirmek zorundayız. Büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi fırtına ve köy yollarının aşırı yağışla tıkanması bununla ilgili gerek muhtarlar gerekse kaymakamlarla haberleşerek, irtibatımızı kurup bu yol güzergahlarını açtıktan sonra hastanın ulaşılabilirliği tespit edildikten sonra hastaneye getirilebilecek hastaları sağlık merkezlerine veya hastanelere ulaştırıyoruz." şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner100

banner96