İhanetin 'ses kayıtları' tescillendi

FETÖ'nün darbe girişiminin komuta merkezi Akıncı Üssü'nden havalanan uçakların pilotları ile onlara bombalama emrini veren kuledeki darbecilerin telsiz görüşmelerini inceleyen Adli Tıp Kurumu, kayıtların "montaj olmadığını" tespit etti.

İhanetin 'ses kayıtları' tescillendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin yönetildiği Akıncı Üssü'nden havalanan uçak pilotları ile onlara bombalama emrini veren kuledeki darbecilerin telsiz görüşmelerini inceleyen Adli Tıp Kurumu(ATP), kayıtlarda montaj ve manipülasyon olmadığını tespit etti.

ATK Adli Bilişim İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi, mahkemenin talebi üzerine 15-16 Temmuz 2016'da Akıncı Üssü kontrol kulesi ile pilotların telsiz görüşme kayıtlarına ilişkin tetkiki tamamlayarak, raporu Akıncı Üssü davasının görüldüğü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. 

AA muhabirinin ulaştığı raporda, 15 ve 16 Temmuz 2016'da kontrol kulesi ile pilotların telsiz görüşmelerinin yer aldığı "Duman ses kayıt" sistemindeki 7 bin 678 ses dosyası incelendi.

Bu ses dosyalarının, 28 Ocak 2014 ile 18 Temmuz 2016 arasında Duman kayıt sisteminde arşivlenen 3 milyon 850 bin 813 ses dosyasının arasında yer aldığına dikkat çekilerek, farklı tarihteki ses dosyalarının kriptografik özet değerlerinin (SHA-1) aynı olduğu ifade edildi.

Söz konusu kayıtlarda montaj yapıldığına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadığı vurgulanan raporun devamında şu tespite yer verildi:

"... Nolu materyal içerisindeki inceleme konusu ses dosyalarının meta data ve codec bilgilerinin kendi içeresinde ve ... nolu materyalden çıkan ses dosyaları ile uyumlu olduğu, inceleme konusu ses dosyalarına ait meta verilerin manipülasyona ait izler içermediği anlaşılmakta, ses kayıtlarında kurgu ve manipülasyonu düşündürecek bir şeyin varlığı saptanmamıştır."

Darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nden havalanarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Gölbaşı Polis Özel Harekat Başkanlığı ile TÜRKSAT'ı bombalayan pilotlar ile onları kuleden yönlendiren darbeciler, söz konusu telsiz kayıtlarının montaj olduğunu öne sürdü.

ATK raporu ile darbe sanıklarının kayıtlara ilişkin iddialarının asılsız olduğu ortaya çıktı.

68 kişiyi şehit ettiler

Uçakla bombalama eylemleri sonucunda aralarında polislerin de bulunduğu 68 kişi şehit edilmiş, ayrıca Akıncı Üssü Nizamiyesi'nde 9 vatandaş da darbecilerce şehit edilmişti.

Olay tarihinde 222 vatandaşın yaralandığı bombalama sonucunda 96 kişinin malı zarar görmüştü.

PÖH Başkanlığına ilk saldırı görüşmeleri

Polislerin ve sivil vatandaşların bombalanması talimatının da yer aldığı sanıklar Ahmet Tosun, Mustafa Azimetli ve Ekrem Aydoğdu arasında geçen telsiz kayıtlarından bazıları şöyle:

FİLO: "Bölge neresi hocam, PÖH mü PÖH mü (Polis Özel Harekat)?"

ASLAN 1: "Tamamen, PÖH A9, helikopterli araç, hareket ederse vuracağım."

FİLO: "Anlaşıldı hocam vurabilirsiniz, harekat komutanımız burada, vurabilirsiniz."

ASLAN 1: "Okey hocam, beklemede kalın, bildireceğim."

FİLO: "Anlaşıldı bekliyoruz."

ASLAN 1: "Şu an A9'dan bir tane helikopter çıkardılar, Skorsky ama araçla itiyor görünüyor, pistin ortasına aldılar, eğer hareketlilik görürsek taarruz başlayacak."

Merve Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER