Dünya Güneş'e en yakın konuma geldi

Dünya, 3 Ocak'ta yörüngede Güneş'e en yakın olduğu perihelyon (gün beri) konumuna ulaştı.

Dünya Güneş'e en yakın konuma geldi

NEW YORK (AA) - Gökbilimciler, Dünya'nın yörüngedeki yıllık devri içinde Güneş'e en yakın olduğu perihelyon (gün beri) konuma geldiğini bildirdi.

Gökbilimciler yaptıkları ölçümlerde, Güneş etrafında eliptik bir yörüngede hareket eden Dünya'nın, 3 Ocak Pazartesi günü Güneş'e 4 milyon 830 bin kilometre daha yakın konuma ulaştığını belirledi.

Gökbilimde "perihelyon (günberi) noktası" adı verilen ve her yıl ocak ayında gerçekleşen yaklaşma durumu, Dünya'nın yörüngesinin hafif eliptik şeklinden kaynaklanıyor. Söz konusu eliptik biçim, Dünya üzerinde farklı iklimlerin yaşanmasını mümkün kılıyor.

Dünya'nın Güneş'ten en uzak olduğu konuma ise "apheliyon (gün öte)" adı veriliyor. Apheliyon konumu her yıl temmuz ayı başında ortaya çıkıyor.

Muhabir: İslam Doğru, Emre Aytekin

YORUM EKLE
YORUMLAR
Isa ozdemir
Isa ozdemir - 2 ay Önce

Önce müşteri memnuniyetini düşünün benimde çok şikâyetim var tv min ekranını kırıldı yaptırmak için servis cagirdim ýaptilar geldiği gün aynısı gibi sorun vardi geri götürdüler yaptırmaktan vaz geçtim ama vaz geçemezsiniz diye beni tehdit edici sözler söylediler tv me el koydular tüketici mahke memesine baş vurcagim

SIRADAKİ HABER