REFERANDUM SONRASI İLK AÇIKLAMA!

IKBY Başkanı Barzani, bağımsızlık referandumunun ardından yaptığı ilk açıklamada Irak hükümetine mesajı göndererek "Yaptırım ve cezalandırma yerine, diyaloğa başlayalım. Her iki taraf için de en iyi yol diyalogdur. Hükümetler arası siyasi ihtilaflar, halk arasında gerginliğe yol açmamalı” dedi.

REFERANDUM SONRASI İLK AÇIKLAMA!
 Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, yaptığı ilk açıklamada referandumun başarılı bir şekilde geçtiğini ileri sürerek halkın çoğunluğunun “evet” oyu kullandığını söyledi. IKBY'nin yeni bir sürece girdiğini ifade eden Barzani, referandum nedeniyle aralarında ikili ilişkilerin gerildiği Irak hükümetine diyalog çağrısında bulunarak ciddi ve önemli görüşmeler içerisine girmek istediklerini ve Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin kapıları yüzlerine kapatılmamasını istedi.

Barzani sözlerine şöyle devam etti: "Sizinle çok uzun bir tecrübemiz var. Tehdit yerine gelin dostane bir şekilde ciddi görüşmelere başlayalım. Referandum emrivaki fikirlerin dayatılması ve sınırların çizilmesi için değildi.”
Referandumun hiçbir uluslararası yasaya aykırı olmadığını savunan Barzani, “Anayasa ihlal edildiğinden dolayı, kendi kaderimizi tayin etme hakkına sahibiz” ifadesini kullanarak “Kimse bize sitemde bulunmasın. Irak'a, komşular ve uluslararası topluma özel bir mesajım; ciddi ve sakin bir şekilde yaşananları ele almalarını talep ediyorum. Başarısız bir deneyim sürdürmenin anlamı yok.” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 00:15

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96