AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN:: CUMHURBAŞKANIMIZI BEKLiYORUZ

 

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN:

CUMHURBAŞKANIMIZI BEKLiYORUZ

 

Ak Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman: “Halkımız Cumhurbaşkanımızın bu ülke için ne kadar çok çalıştığını, halkını ne kadar sevdiğini biliyor. AK Parti kadroları Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği yolda halkına hizmet etmeye devam edecektir. Cumhurbaşkanımızın Bursa’ya gelişi ile ilgili bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Kendisi Bursa’ya çok büyük önem veriyor. Bursa’da kadın kollarının programına katılması Bursa’ya verdiği değerin en büyük göstergesi.”

Necmi İnce: Cumhurbaşkanımız tarafından AK Parti  Bursa İl Başkanı olarak atandıktan bu güne nasıl bir süreç yaşadınız?

Ayhan Salman: Bizi biliyorsunuz. Göreve geldiğimiz günden bu güne şehrin dinamiklerini harekete geçirerek halkın nabzını tutuyoruz.  Bursa sadece siyasetçilerin kara vereceği, siyasetçilerin dizayn edeceği bir şehir değil. Sivil toplum örgütlerimiz var, işadamlarımız var, kanaat önderlerimiz var, basın kuruluşlarımız var, gazetecilerimiz var. Açıkçası ben basın mensuplarını şehrin kumsal hafızası olarak görüyorum. Birçok şeyleri kayıt altına aldığı için geçmişle mevcudu, gelecekle planlama yapabilmek adına basın mensuplarının fikirleri, objektif düşünceleri  çok önemli ve değerli. Basın objektif kaldığı zaman, tarafsız kaldığı zaman çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bazen konu objektiflikten çıktığı zaman istikrarsızlaşabiliyor.  Basın kuruluşları ve Basın mensuplarının işte o zaman işi daha çıkmaz hale geliyor.  Özellikle şimdi sosyal medyada basın gibi işlev görmeye başladı. Anlık twitlerle, mesajlarla bir takım fotoğraflarla, bilgiye belgeye dayanmadan yani dedikodu üzerinden gittiğinden sağlıksız bir süreç çıkıyor ortaya. Bursa tabi  çok şanslı basın olarak, televizyonları olarak, gazeteleri olarak önemli tabi en güçlü şehir Bursa diye düşünüyorum. Kaç tane televizyonumuz var, radyolarımız var , gazetelerimiz var. Bunlarda şehri çok dinamik, çok daha güzel hale getiriyorlar.  İnşallah bizde siyasetçi olarak, basın olmazsa kendimizi ifade etmemiz, yaptıklarımızı yapacaklarımızı duyurabilmemiz zorlaşacak tabi ki. Bunun için basını önemsiyoruz, basın kuruluşlarını mutlaka destekliyoruz . Geldiğimiz günden itibaren de elimizden geldiği kadar biz de tarafsız bir şekilde bütün basın kuruluşlarına,  gazetecileri eşit bir mesafede durmaya çalışıyoruz. Kolay değil tabi siyaset bakımından   Bursa büyük bir şehir. Yani sanayisiyle, turizmiyle, tarihiyle, nüfusuyla ekonomisiyle beklentide yüksek.  Bu beklentileri, kıt kaynaklarla sınırsız beklentileri dizayn etmeniz, organize etmeniz gerekiyor. İnşallah bugüne kadar  mücadele etmiş,çalışmış bizden önceki bütün il başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza da teşekkür ediyoruz. Eksiklerimiz oldukça yine biz tamamlayacağız. Ak Parti olarak burada da sizlerle beraber basın mensuplarımızla beraber yapacağız. Trafik problemimiz var baktığınızda neden var işte çok fazla araç var bu kötü bir şey mi, iyi bir şey mi  bizim için Bursa’nın  atıyorum yani 10 yılda nüfusu %20 arttıysa işte araç sayısı%100 arttı demektir . ama işte şehri yönetenlerin mutlaka planlamayı yaparken buna dönük bazı çalışmaları önden koşarak bunları açması gerekiyor yeni konut alanları açılmış. Bakıyorsunuz 10 -15 sene önceki insanların yaşadıkları konut standartlarıyla bugünkü konut standartları arasında inanılmaz bir fark var. Bursa’nın dinamiklerinin yaşam alanlarının yer değiştirdiğini görüyorsunuz bunu işte doğru organize etmek lazım. Sanayimiz büyüyor bir taraftan yani İstanbul’la Bursa komşu kapısı haline geldi.  Bir saat sonra İstanbul’a gidebiliyorsunuz.

Necmi İnce: Sık sık istişare yaptığınız söylüyorsunuz, bunu biraz açar mısınız?

Ayhan Slman: Türkiye’nin önemli kültürlerinden bir tanesi. Çok önemli  istişareyle direnmek yani mesela  muhalefetle ilgili Türkiye de  ciddi bir sıkıntı var. Somut bir örnek 2015 seçimlerinden sonra. 2015 seçimlerinin en önemli  noktası  yeni bir anayasaydı. Türkiye artık bir darbe anayasasıyla  yürütülemez, yeni bir anayasa sivil  bir anayasa yapabilir. Tüm partiler böyle diyordu.  Seçimlerden sonra Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakan dedi ki bütün partiler oturalım, eşit temsilci koyalım. Bunlar çalışsınlar, sivil yeni bir anayasa yapalım dedi . Herkes geldi ve çalışmaya başladılar. 2015 seçimlerine kadar nerdeyse 2014 sonuna kadar çalıştılar. 57- 58 tane madde sonra 61 e çıktı . 4 senede 61 maddede ancak uzlaşım sağlandı.  Tayyip bey dedi ki, o zaman hiç olmazsa 61 tane madde var.  4 yıldır da siz bununla uğraşıyorsunuz,  anayasayı değiştiremediniz. Hiç olmazsa topluma 61 maddeyi değiştirdik diyelim dedi.  Naptılar olmaz dediler,  kabul etmiyoruz niye  biz beraber  konuşmadık mı üzerinde.  Düşünebiliyor musunuz üzerinde istişare sonuç sıfır böylede olmamalı yani Orda muhalefetinde alternatif üretmesi, fikir üretmesi, katkı sağlaması ondan sonrada en azından bizde yaptık, beraber yaptık diyebilelim. 

Necmi İnce: Halkın AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı’na karşı çok büyük bir sevgisi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazar günü Bursa’da olacak. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Ayhan Salman: Halkımız Cumhurbaşkanımızın bu ülke için ne kadar çok çalıştığını, halkını ne kadar sevdiğini biliyor. Cumhurbaşkanımızın tekrar AK Parti’nin başına geçmesi ile partimiz bir yenilenme süreci yaşadı. Yorulan arkadaşlarımızın yerine yeni arkadaşlarımız geçti. AK Parti kadroları Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği yolda halkına hizmet etmeye devam edecektir. Cumhurbaşkanımızın Bursa’ya gelişi ile ilgili bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Kendisi Bursa’ya çok büyük önem veriyor. Bursa’da kadın kollarının programına katılması Bursa’ya verdiği değerin en büyük göstergesi.