Yenişehir'de Kirazlar Çicek Açtı

Yenişehir'de mevsimleri şaşıran kiraz ağaçları çiçek açtı.

Yenişehir'de Kirazlar Çicek Açtı
 Burcun Mahallesi’nde kiraz ağaçları çiçek açıp meyve bağlamaya başladı. Normalde nisan ve mayıs aylarında çiçek açan kiraz ağaçları, havaların sıcak gitmesi sebebiyle sonbaharda meyveye durdu. Bu durum köylüleri ve uzmanları şaşkına çevirdi.
Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, haziran ayında hasadı yapılan kiraz ağaçlarının bir ay önce yapraklarını döktüğüne dikkat çekerek, “Böyle bir şey ne görüldü, ne duyldu” dedi.
Hasan Sevim adlı çiftçinin meyve bahçesindeki 250 ağaçtan 150’sinin çiçek açıp meyveye durduğunu söyleyen Aktaş, kalan 100 ağaçta tomurcuklanma ve döllenme olduğunu anlattı.
Ziraat Odası Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Köseoğlu da, iklim değişiminin kendini iyice hissettirdiğini ifade etti. Köseoğlu, bir ay evvel yaprakları dökülen kiraz ağaçlarının sıcak havanın etkisiyle nisan yerine ekimde çiçek açtığını söyledi. Köseoğlu, “İlk kez böyle bir hadiseyle karşı karşıya kaldık. Bazen meyve ağaçları normal zamanlarından birkaç ay önce çiçeklenirdi. Ama böylesi çok ilginç” diye konuştu. 
Köseoğlu, hava sıcaklıklarının bu şekilde seyretmesi halinde ağaçların meyve vermesine kesin gözüyle baktıklarını sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER