Tarihi Çarşı Küllerinden Doğuyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi çarşıda 52 mobilyacı dükkanını kül eden yangının ardından restorasyon çalışmalarına başladı.İvaspaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan kısımda 10 Ekim Cumartesi günü sabaha...

Tarihi Çarşı Küllerinden Doğuyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi çarşıda 52 mobilyacı dükkanını kül eden yangının ardından restorasyon çalışmalarına başladı.
İvaspaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan kısımda 10 Ekim Cumartesi günü sabaha karşı çıkan yangın, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin 30 araçla müdahalesiyle söndürülmüştü. Yangında 52 dükkan içindeki eşyalarla birlikte küle dönerken, valiliğin de desteğiyle esnafın zararı İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanmıştı. Bölgedeki yaraların sarılması için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, yangın felaketinin yaşandığı bölgede restorasyon çalışmalarına başladı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Genel Sekreter Yardımcısı Neşet Çakmaklı ile Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile restorasyon çalışmalarının başladığı çarşıda incelemelerde bulundu. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin büyük bölümünün restorasyon çalışmalarıyla ilk günkü orjinalliğini kazandığını hatırlatan Başkan Altepe, yangının yaşandığı İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasındaki bölgeyi kapsayan restorasyon projelerinin de hazır olduğunu söyledi. Yangında 52 dükkanın kül olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu bölgede 120 dükkanı kapsayan restorasyon projelerimizi hazırlamış ve ihaleye çıkmıştık. Tam bu süreçte yangın çıktı. Yangının ardından da ihalemiz sonuçlandı ve zaman kaybetmeden çalışmalara başladık. Bu bölge esnafı için büyük şans. Biz hazırlıklı olmasaydık, proje hazırlanması, ihale sürece derken birkaç ay geçerdi. Şimdi ise yangından 10 gün sonra çalışmalara başladık. İnşallah kısa zamanda bu bölge de zemininden, cephelere ve çatıya kadar pırıl pırıl bir görünüm kazanacak” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96