Sokak oyunları çoşkusu bursa'yı sardı

Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi tarafından düzenlenen ‘9. Bursa Ulusal Sokak Oyunları Şenliği’ renkli görüntülere sahne oldu.

Sokak oyunları çoşkusu bursa'yı sardı
 Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Müzesi tarafından “Oyun, uçurtma ile uçan kuşa özenmek, tahta at ile orduları yönetmektir. Oyun, yaşamayı öğrenmektir…” fikrinden hareketle bu yıl 9. kez hayata geçirilen ‘Bursa Ulusal Sokak Oyunları Şenliği’, çocukları birbirinden güzel sürprizlerle karşıladı. Bu yıl ilk kez Bursa’nın kardeş şehirlerinden öğrencilerin de katıldığı şenliğe konuk olan Seksenler dizisinin sevilen oyuncuları Begüm Öner ve Hakan Bulut, çocuklarla ip atladı ve küçük hayranlarıyla bol bol fotoğraf çektirdi.
Hızla gelişen teknolojiyle değişen yaşam koşullarında unutulmaya yüz tutmuş eski sokak oyunlarını araştırıp yeniden gündeme getirerek yaşatılmasını sağlamayı ve çocuklar arasındaki sosyal iletişime katkıda bulunmayı amaçlayan şenlik, Tophane Saltanat Kapı’dan Pınarbaşı Parkı’na uzanan bir kortejle başladı.
Coşkulu görüntülerin yaşandığı kortejin ardından Pınarbaşı Parkı’nda gerçekleştirilen etkinlikler, keyifli bir güne adını yazdırdı. Şenliğin sunuculuğunu, çocukların yakından tanıdığı ‘Seksenler’ dizisi oyuncularından Begüm Öner ve Hakan Bulut yaptı. Programa renk katan ünlü oyuncular, değişen yaşam şartlarında çocuk oyunlarının ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, kendilerinin de sokakta oynamanın tadını bilen şanslı çocuklardan olduklarını belirtti.
Bursa’dan Hamzabey Ortaokulu, Rahmiye Malcıoğlu İlkokulu, Özel 3 Mart Azizoğlu İlkokulu, Vahide Aktuğ Ortaokulu, Davutkadı Eşref Evcil İlkokulu, Teferrüç Ali Osman Gür İlkokulu öğrencilerinin yer aldığı şenliğe Büyükşehir Belediyesi Protokol Şube Müdürlüğü’nün katkılarıyla bu yıl ilk kez Bursa’nın kardeş şehirleri Bayburt, Denizli, Amasya, Van, Mardin ve Bilecik’ten de misafir öğrenciler katıldı. Van Çatak’tan gelen öğrenciler, Bursa’da çok güzel ağırlandıklarını; kentin tarihi ve turistik mekanlarını da görme şansı yakaladıklarını söyleyerek, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler. Şenlikte diğer kentlerden yaşıtlarıyla tanıştıklarını da belirten çocuklar, eğlenceli programın tadını doyasıya çıkardı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, ‘9. Bursa Ulusal Sokak Oyunları Şenliği’nin gelişen teknoloji ve değişen yaşam şartlarına rağmen sokak oyunları kültürünün yaşatılması adına önemli ve anlamlı bir organizasyon olduğunu söyledi.
Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez, şenliğin bu yıl 9. kez düzenlendiğini ve Bursa’nın kardeş şehirlerinden öğrencilerin katılmasıyla daha coşkulu bir program olduğunu söyledi. Erdönmez, farklı şehirlerden gelen çocuklarla Bursalı çocukların oyun arkadaşlıklarıyla kentlerarası kültür alışverişinin ve kaynaşmanın sağlandığına dikkati çekti.
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Aziz Elbas, Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel miras çalışmalarının önemine dikkati çekerek, kentin kültürel yaşamında önemli yeri olan sokak oyunlarının yapıldığı Pınarbaşı Parkı’nın geçmiş dönemlerde ‘bayram yeri’ olarak da şenliklere ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Elbas, Büyükşehir Belediyesi’nin sokak oyunlarını derleyerek kent belgeliğine kazandırdığı kitabın da okullarda çocuklara dağıtıldığını hatırlattı.
Neşeli anların yaşandığı programda çocuklar, sokak oyunları istasyonlarında yakan top, yumurta taşıma ve horoz dövüşü gibi oyunlarla eğlendi. Hulahop çeviren çocuklar, şenlikte çok eğlendiklerini belirterek, sokak oyunları kültürünü özel bir şenlikle yaşatan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Günboyu oyun oynamanın tadını doyasıya çıkaran çocuklar, hareketli müziklerle de dans ettikleri şenlikte geleneksel tatlardan pamuk helva ve macun yemeyi de ihmal etmedi. Programda ayrıca Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri tarafından çocuklara yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirildi.
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2015, 16:53

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96