Karaelmas sezonu zamla açtı

Kışın yaklaşmasıyla beraber kömürün tonu 650 liraya çıktı. İnegöl Odun ve Kömürcüler Derneği Başkanı Ziya Turan, dolardaki yükseliş sebebiyle kömür fiyatlarında 50 liralık bir artış olduğunu söyledi.

Karaelmas sezonu zamla açtı
 Kömürün fiyatının şu anda markasına göre 600-650 lira arasında değiştiğini ifade eden Dernek Başkanı Ziya Turan, “Hakiki Soma Kısrakdere kömürü yerinde pahalı olduğu için bu sene getiremedim. Vatandaşlarımız Soma kömürü diyenlere inanmasınlar. Devletin mührünün olduğu kömürlere inansınlar. Vatandaşlarımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın izni olan kömürleri kullansın. Her kömür ithal değildir. İçine değişik kömürler de konuluyor, fiyatlar düşük gösteriliyor. Kesinlikle o fiyata ithal kömür verilmez" dedi. 
"Doların bu kadar yükselmesinden dolayı fiyatlarımızda artış oldu" diyen Turan, "Vatandaşlarımıza kaliteli ve markalı kömürleri almalarını tavsiye ediyoruz. Geçen seneye nazaran bazı kömürlerde 50 liraya yakın artış var. Şu an 600-650 lira arasında fiyatlar değişiyor” diye konuştu. 
Kaçak kömür konusunda yıllardır mücadele verdiklerini belirten Turan, “Eskiden zabıta ekipleri, polis ve jandarma kaçak kömürün yakalanmasında bize yardımcı oluyordu. Ama ne yazık ki doğalgazın artmasıyla beraber kaçak kömür denetimleri azaldı. Denetimlerin arttırılmasını bekliyoruz. Tunçbilek kömürü Türkiye’nin en iyi kömürlerinden biri. Fakat İnegöl’ümüze girmesi yasaklandı. Sebebi de kükürt oranının çok yüksek olması. Biz İnegöl’ümüze kaçak kömür girmemesi için her türlü çabayı gösteriyoruz. Bu konuya vatandaşlarında destek vermesini istiyoruz. İnegöl çukur bir yer. Bundan dolayı sis ve kirlilik oranı yüksek” diye konuştu.
Turan, İnegöl’e kömürcüler sitesi yapılmasını istedi. 
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 15:40

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96