Kani Torun'a Klipli Destek

Türkiye'nin Somali eski Büyükelçisi Dr. Cemalettin Kani Torun'un üçüncü sıradan AK Parti Bursa milletvekili adayı olması Somali'de büyük sevince yol açtı. Dr. Torun'a desteklerini sunmak için seçim şarkısı hazırlayan Somalililer, şarkının klibinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali'ye yaptığı ziyarete ve Cemalettin Kani Torun tarafından gerçekleştirilen hizmetlere yer verdi.

Kani Torun'a Klipli Destek
 Somali'de Kani Torun sevinci yaşanıyor. 2011-2014 yılları arasında Somali'de Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak görev yapan Torun'un AK Parti milletvekili adayı gösterilmesi ülkede coşkuyla karşılandı. Somali'de görev yaptığı süre boyunca her zaman destek olan Torun için Somaliler vefa örneği gösterdi. Torun'a kliple teşekkür edip, başarılar dileyen Somaliler, her zaman yanında olacaklarının sözünü verdi. 
Sözleri Cabdi-dhuux Yuusuf Xasan ve Abdikariin Farah tarafından yazılan, Somalili tanınmış şarkıcılar Asho Kiin Elmi Hashi ve Abdi Ahmed Heelo tarafından seslendirilen seçim şarkısı, Türkiye'nin Somali'de yaptığı insani yardım ve kalkınma yatırımlarını gözler önüne seriyor. 
Uluslararası toplumun savaş nedeniyle yalnız bıraktığı Somali'ye 19 Ağustos 2011 yılında kabineden bazı üyeler ve ailesi ile birlikte çıkartma yapan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi bir ziyarete imza atmıştı.
Somali halkının "buzların kırılması" olarak nitelendirdiği bu ziyaretin ardından kısa bir süre sonra ülkeye atanan Dr. Cemalettin Kani Torun, üç yıllık görevi boyunca üç temel noktaya odaklanmış ve insani yardım, kalkınma yardımları ve finansal yatırımlarla iş dünyasının Somali ile buluşturulması konusunda çalışmalar yürütmüştü.
Dr. Torun'un gerçekleştirdiği hizmetler arasında; Doğu Afrika'nın en modern hastanesi dahil dört hastanenin yapımı, hemşirelik okulunun açılışı, Başkent Mogadişu'nun kent temizliği hizmetiyle buluşturulması, su kanallarının temizlenmesi, çok sayıda okul inşaatı, altyapı hizmetleri, büyük kısmı sokak lambalı 32 kilometrelik yol inşaatı, binlerce öğrencinin tespit edilerek Türkiye'deki eğitimleri için burslandırılması, devlet kurumlarının yapılandırılması, Somali polisi, istihbarat birimleri ve ordusunun eğitimi, Somali Havalimanı'nın yeni terminal binasının yapımı ve işletmesi ile Mogadişu Limanı'nın işletmesinin Türk işadamları tarafından yürütülmesi yer alıyor.
Şarkının sözlerinde ise, "Bırak yürümeyi, bacağın dahi kopmuşsa, kim seni sırtına alıp taşıdı? Ve kim seni yüzüstü bıraktı? Kardeşlerimiz bizi yüzüstü bırakmadı. Yabancıların ektiği problemleri ilk elçi iyileştirmeye geldi. Kim bizi teselli etmeye ve yardıma geldi? O Cemalettin Kani Torun’dur. Katkıları saymakla bitmez. Sağlığı güçlendirdi, eğitime yardım etti. Kani Torun’un bu topluma katkıları, gerçekçi ve apaçıktır. Somali’nin her tarafından binlerce öğrenci Türkiye bursları kazandı. Yollar yapıldı, sokaklar aydınlatıldı, görenler hayran kaldı. Kim çalıştı, didindi? Kim bütün zorlukların üstesinden geldi? Kim başardı? İçinde hiç çatlak olmayan Türk-Somali dostluğunu perçinledi. Her iki ülke için bu, büyükelçinin gurur veren başarısıdır. Büyükelçi Kani Torun, başarıyı hak ettin. Şükranlarımızı hak ettin. Başımızın tacısın."
Somali'de 3 yıl kaldığını anlatan Kani Torun ise, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "İyi, kötü günlerimiz oldu. Çok sıkıntıyı beraber yaşadık. O süre içinde bir dostluk gelişti. Onların dertleriyle dertlenmek olumlu etki oluşturdu. Bu zamanda Somali daha iyi konuma geldi. Bizim aday olduğumuzu öğrenince büyük destek veriyorlar. Besteciler şarkı yapıyor ve internet sitelerinden adaylığımı duyuruyorlar" dedi.

TORUN'UN ÖZGEÇMİŞİ


1959 yılında Artvin'de dünyaya gelen Dr. Kani Torun, 1976 yılında Bursa Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1984 yılında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Bursa Alacahırka Sağlık Ocağı’nda doktor olarak göreve başladı. 1984 - 1988 yılları arasında Bursa’da çalışan Dr. Torun daha sonra Mardin, İstanbul ve Trabzon’da hekimlik yaptı. Bu dönemde Marmara Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalıştı. 1996 yılında araştırma çalışmaları için İngiltere’ye gitti. Orada yaşadığı sırada yeryüzü doktorları isimli gönüllü yardım kuruluşunun kurucuları arasında yer aldı. 2001-2011 yılları arasında yeryüzü doktorlarının CEO’luğunu yapan Torun, 2011 yılında Somali’ye Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atandı. 2014 yılına kadar bu görevi sürdürdükten sonra, aynı yıl, “İnsani yardımlar ve yurtdışına yönelik kalkınma yardımları konularından sorumlu Başbakan Başdanışmanlığı” görevine atandı. Torun, 2015 Genel Seçimleri için Başbakanlık Başdanışmanlığı görevinden ayrılarak AK Parti Bursa Milletvekili Aday Adayı, daha sonra da 3. sıradan AK Parti Bursa Milletvekili Adayı oldu.
Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2015, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96