İNEGÖL’E SU EŞLİĞİNDE DOĞUM ÜNİTESİ

BURSA-‘Anne ve Bebek Dostu Hastane’ ünvanlarına sahip olan İnegöl Devlet Hastanesi’nde, Hidroterapi Eşliğinde Travay (Su Eşliğinde Doğum) Ünitesi hizmete girdi.

İNEGÖL’E SU EŞLİĞİNDE DOĞUM ÜNİTESİ
 İnegöl Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan, Türkiye’nin sekizinci Hidroterapi Eşliğinde Travay (Su Eşliğinde Doğum) ünitesinin açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Yoğun katılımla gerçekleşen törende; AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Belediye Başkanı Alper Taban, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Elif Güler Kazancı, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan’ın yanı sıra siyasi parti temsilcileri ile sağlık çalışanları ve vatandaşlar yer aldı.

Ünitenin hastaneye kazandırılmasından dolayı oldukça memnun olduklarını belirten AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, “İnegöl Devlet Hastanesi, güzel bir üniteyi daha Sağlık Bakanlığı’nın katkılarıyla hizmete alıyor. Kendilerini tebrik ediyorum. Bundan 15-16 yıl önce bu ülkede hastanelere gittiğiniz zaman paran varsa muayene oluyordun yoksa olamıyordun. Eleştiriyi herkes yapıyor ama yapılanların zorluklarının kimse farkında değil. Doğduğumuz ve doyduğumuz yer güzel olursa insan mutlu olur. Bizim için de İnegöl öyle. Dolayısıyla buranın imkânlarının artması için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz” dedi.

İnegöl Devlet Hastanesi’nde ilklerin yaşandığını belirten Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Elif Güler Kazancı, “Anne ve bebek arasında yaşanan o mutlu anlar bakanlık olarak önemsediğimiz bir alan. Doğum hizmetleri bakanlığımız ve ülke politikasında büyük önem arz ediyor. Bildiğiniz gibi sezaryen bir ameliyat, uygun olan ise doğal doğumdur. Anne ile bebeğin ilk buluşma anından itibaren ten temasıyla ve direk anne sütüyle birlikte bağlanmanın gerçekleştiği mucize bir andır. Bizlerde annelerimize bu anı yaşatmak adına Hidroterapi eşliğinde doğumu çok önemsiyoruz. Burası ülkemizdeki 8. Hidroterapi eşliğindeki doğum ünitemiz olacak” diye konuştu.

İnegöl’ün Sezaryen Doğum Oranı Düşük

Sezaryen oranının İnegöl’de düşük olduğuna dikkati çeken Yard. Doç. Dr. Kazancı, “Ülkemiz yüzde 53 gibi bir sezaryen oranına sahip. Dünya Sağlık Örgütünün oranları yüzde 15’tir. İnegöl’de ise bu rakam yüzde 10.8, İnegöl ile gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Bölgeye Hitap Ediyor 

İnegöl Devlet Hastanesi’nin uzun çabalar sonucunda bugünkü konumuna geldiğini ifade eden Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, “ Bu çabalar sonucunda İnegöl Devlet Hastanesi’nin bugün Türkiye’de uluslararası seviyede hizmet veren bir hastane olmasının  kıvancını ve huzurunu yaşıyoruz. Bakanlığımızın stratejik eylem planları ve 2023 hedefleri doğrultusunda biz de burada bir kurgulama yaptık. Kentin batısındaki şehir hastanesini batıdaki nitelikli sağlık hizmetlerinin merkezi yapıyoruz. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanemizde kentin doğusunun nitelikli hizmetlerinin merkezi olacak. Yani yanık merkezi bir doğuda bir batıda, reimlantasyon bir doğuda bir batıda olacak şekilde bunu sıralayabiliriz. İnegöl Devlet Hastanemiz de Gemlik ve Mustafakemalpaşa gibi güçlendirilmiş ilçe devlet hastanelerimizden birisi. Artık hastanemiz İnegöl’ün yanı sıra, Yenişehir, Söğüt ve Bozüyük dahil buralardan gelen hastaların sevk edildiği ileri bir merkez konumunda olacak. Bu sebeple Yenişehir’deki bir hasta kendi ilçesinin hastanesinde kendi işini çözecek, çözemezse İnegöl'e sevk edilecek, eğer burada da olmazsa şehrin doğusundaki nitelikli sağlık hizmetlerinin verildiği Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelecek” dedi.

İnegöl’e Yeni Sağlıklı Hayat Merkezi

İnegöl’e bir Sağlıklı Hayat Merkezi daha yapılacağının bilgisini veren Dr. Akan, “Önümüzdeki günlerde İnegöl’de Sağlıklı Hayat Merkezinin temelini atacağız. Burada hipertansiyon, obezite, diyabet ile mücadele edilecek, kanser taramaları gibi birçok birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin tamamının bir arada verildiği bir merkez olacak” ifadelerini kullandı.


Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER