İNANILMAZ BİR ORUÇ HİKAYESİ!

Bursa’da 72 yaşındaki demirci ustası, Ramazan ayında orucunu bırakmadan yüzlerce derece ateşin başında günde 10 saat demir dövüyor.

İNANILMAZ BİR ORUÇ HİKAYESİ!
 Ramazan ayının yaz aylarına gelmesi nedeniyle gölgede bile oruç tutmakta zorlanan vatandaşların 72’lik demirciyi görünce gayreti artıyor. Bursalı demirci ustası Halit Çıkıkçı, Ramazan ayında orucunu bırakmadan, 300 derece ateşin başında günde 10 saat demir döverek gençlere taş çıkartıyor.

Küçük yaşlardan itibaren demircilik mesleğiyle uğraşan Halit Çıkıkçı, günde 10 saat ocak başında çekiç sallıyor. Ramazan ayının sıcak günlere gelmesine rağmen orucunu bırakmadan tuttuğunu ifade eden Demirci Ustası Halit Çıkıkçı, “Demircilik zor bir meslek. Yüzlerce derece yanan ateşin başında sıcaklığı hissederek çalışıyoruz. Ama ben 50 yıldır bu meslekle uğraşıyorum. Artık o kadar alıştım ki bana hiç zor gelmiyor.

Demircilik bizim ata sanatımız. Demir ancak ateşte terbiye oluyor. Çalıştığımız yerde ateşin, demirin, ocağın ve havanın sıcaklığı birleşiyor, bizi de eğitime sokuyor. Her sabah saat 8’de dükkanı açar akşam 6’ya kadar demir döverim. Burada tarım işinde kullanılan ziraat aletleri üretimi yapıyoruz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 21:58

Necmi İnce

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96